Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi

Meslek Rehberi Detay

Kazak Dili ve Edebiyatı / Lisans Programı / SÖZ

Program Tanımı ve Amacı

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümü, Kazakçayı ve Kazak edebiyatının eğitimini veren bir lisans programıdır. Bu bölüme girmek isteyen adaylar, ülkemizdeki merkezî sınav sisteminin Sözel puan türüyle tercih yapabiliyorlar. Bölümün eğitim hedefi; Kazak dili, kültürü ve edebiyatı konusunda donanımlı uzman filologlar yetiştirmektir. Kazak edebiyatına ait eserlerin diğer insanlara ulaşabilmesi de diğer bir eğitim amacıdır. Ayrıca öğrencilerin Kazak ulusal kültürüyle birlikte, dünya kültürleriyle ilgili de bilgi edinmeleri amaçlanmıştır.

Öğrenim Süresi ve Okutulan Dersler

Bölümde verilen eğitimler; Kazak dili ve edebiyatı alanında öğretmenlik ve çevirmenlik konularında öğrencilere yetkinlik sağlamaktadır. Kazak Dili ve Edebiyatı bölümünün, ülkemizdeki bazı üniversitelerle ve dünya çapındaki bazı üniversitelerle anlaşmaları bulunuyor. Bu anlaşmalarla, öğrencilerin Erasmus ve Mevlana gibi öğrenci değişim programları uygulanabiliyor. Bu programlarla, öğrencilerin mezun olmadan bu alanda deneyim sahibi olma fırsatları oluyor. Mezunların Erasmus ve Mevlana gibi öğrenci değişim programlarını değerlendirmeleri, kariyer açısından da önemlidir. Erasmus’la mezunlar; yabancı dil yeteneklerinin gelişmesi ve uluslararası kariyer deneyimi açısından şans elde ediyor. Kazak Dili ve Edebiyatı bölümündeki dersler; metin okuma ve inceleme uygulamaları, teorik gramer dersleri, çeviri çalışmaları gibi derslerden oluşmakta. Bölümün ders plânında; sosyal bilimlerden dil bilimlerine, metin okuma uygulamalarından konuşma pratiklerine uzanan dersler bulunuyor. Mezunlara Filolog unvanı verilmektedir.

Programın Eğitimi ve Çalışma Sahası İçin Gereken Nitelikler

Kazak Dili ve Edebiyatı alanında okumak isteyenlerin; genel kültür yanında gramer ve kompozisyonda başarılı, geniş bir sözcük dağarcığına ve güçlü bir belleğe sahip olmaları gerekir.

Mezuniyet Sonrası İş ve İstihdam Olanakları

Kazak Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, kamuda ve özel kurumlarda çalışabilmekteler. Yapabilecekleri işler; öğretmenlik, akademisyenlik, editörlük, yazarlık tercümanlık ve çevirmenlik gibi işlerdir. Mezunların çalıştıkları ortamlarda yaptıkları işler şunlardır: Diplomasi kurumlarında, ülkemizin Kazakistan’la olan ilişkilerini yürütmek. Kazak dilinde yazılmış eserlerle ilgili araştırmalar yapmak. Kazakça yazılmış edebî, bilimsel ve kültürel eserleri diğer dillere çevirmek. Kazak ve diğer diller arasındaki tercüme işlerini yapmak. Eğitim kurumlarında öğretmenlik ve eğitmenlik yapmak. Yükseköğretim kurumlarında akademisyenlik yapmak. Basın ve yayıncılık sektöründe editörlük, yazarlık ve tercümanlık işlerini yapmak.

Üniversite Türüne Göre Program Sayısı Dağılımı

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kaç Üniversitede Var - - - 1
Öğrenci Alan Program Sayısı - - - 1

Üniversite Türüne Göre Kontenjan ve Yerleşme Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kontenjan - - - 5
Yerleşen - - - 3
Boş Kalan - - - 2
Doluluk Oranı - - - % 60.00

Öğrenim Şekline Göre Kontenjan Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri - - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - - - - - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - - - - - -
Yabancı Üviversiteler 5 - - - - - - - -

Öğrenim Şekline Göre Ortalama Ücret Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri - - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - - - - - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - - - - - -
Yabancı Üviversiteler - - - - - - - - -

Puan ve Sıralama Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
En Düşük Puanı - - - 195,000
En Düşük Sırası - - - 563.808
En Yüksek Puanı - - - 195,000
En Yüksek Sırası - - - 563.808
Ortalama Puanı - - - 195,000
Ortalama Sırası - - - 563.808

Ücret Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Minimum Ücreti - - - ₺0,00
Maksimum Ücreti - - - ₺0,00
Ortalama Ücreti - - - ₺0,00