Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi

Köşe Yazısı

Lale Pınar Çoraklı

Vazgeçmeyin

Eğer bir işe başlarken daha en başında yapamam diye düşünüyorsanız bilin ki çoktan kaybetmişsinizdir. Başarı, ancak onu çok istediğiniz zaman gelecektir. Hayatın içine girmeye başladığınız zaman, kendi küçük hayatınızdan, dünyanızdan dışarıya çıkıp olaylara baktığınız zaman göreceksiniz ki, başarı ancak istendiği takdirde geliyor.

Öncelikle her şey insanın zihninde biter. Başarı, başarısızlık, mutluluk, mutsuzluk, kazanmak ve kaybetmek. Sınav; sınav tarihinde, sınav salonunda, sınav gününde değil daha öncesinden ya kazanılır ya kaybedilir. Eğer kazanamayacağınızı düşünürseniz, kazanamazsınız. Onun için her şey önce beyinde kazanılıyor. Galibiyette, başarı da, mutluluk da, hedeflere ulaşmada.

Unutmayın bütün büyük başarılar da bir zamanlar hayaldi. Önce hayal edilerek kafada başarılmıştı. Buna inanarak başardığını hayal edenler ve kendilerini başarmış olarak görenler zaten başarıyı yakalıyorlar. Kazanmayı hayal ettiğiniz okulları, sizi o okula götürecek, o okulun bahçesinden içeriye alacak, o okula kayıt yapmanızı sağlayacak adımları görebiliyor, hayal edebiliyorsanız, bilin ki bir şeyleri başarmaya başlamışsınızdır bile.

Çünkü kafanızda o hayali gerçekleştirdiğinize inanmışsanız ve o hayalin ilerleyen zamanlarda gerçek olduğunu göreceksiniz. Ama bunun gerçekleşmesi çok çalışmalı, zamanı doğru kullanmalı, sürekli öğrenmeye açık olmalısınız. Tüm bunları yapıp hayallerinizin gerçekleşmiş halini gördüğünüzde sanki ben bunu daha önce yaşamıştım diyeceksiniz. Evet, sizler bunu daha önce yaşadınız. Çünkü siz onu defalarca beyninizde ve kalbinizde yaşadınız.

İstediğiniz, hayal ettiğiniz ve arzuladığınız zaman bilin ki hiçbir şeyin sizden kurtulma şansın yoktur. Başarılar, hayaller ve idealler sizi her zaman var eder. Bu nedenle mutlaka bir hedefiniz ve hayaliniz olsun. Kendinize bir yol belirleyin ne yapmak istediğinize karar verin. Hedefinize ulaşmak için merak edin, araştırın, öğrenmeye, her zaman açık olun.

Hayatınızda her zaman size güç veren bazı unsurlar vardır. Örneğin hayranı olduğunuz sanatçıların hayatlarını bakın. Hangi yollardan geçtiklerini, neler yaptıklarını takip edin. Bunlar bile sizi başarıya götürmede etkili olacak unsurlardır. Birilerinin sürekli sizi motive etmesini beklemeyin. Kendinize inanın, en büyük motive sizin içinizde.

“Ben bu sınava neden giriyorum? Bu sınavı gerçekten kazanmak zorunda mıyım? Kazanmalı mıyım? Kazanmak için ne yapmam lazım? Bu sınavı kazandığım takdirde hayatımda neler değişecek?” Bunun gibi soruları kendinize sorun. Eğer gerçekten üniversiteyi kazanmanız gerekiyorsa ve üniversite kazanarak hayatınızda ciddi değişiklikler olacağına inanıyorsanız bilin ki çalışırsınız.

Kaybetmekten ve yenilmekten hiç korkmayın. Hayatta bazen bir şeyler istediğimiz gibi olmaz. Asla vazgeçmeyin. Tekrar hayallerinizin, ideallerinizin peşinden koşun. Gerçekten istediğiniz ne varsa ondan vazgeçmeyin.