Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi

Meslek Rehberi Detay

Ortez ve Protez / Lisans Programı / SAY

Program Tanımı ve Amacı

Ortez ve Protez lisans eğitimi, nörolojik veya ortopedik hastalığı olan ya da ortopedik engelli bireylerin gereksinim duydukları yardımcı ve tamamlayıcı cihazları sadece yapan değil tasarlama bilgi ve becerisini de geliştirmiş, medikal malzeme üretip pazarlayan firmaların ar-ge ekiplerinde yer alabilecek donanımda sağlık profesyonelleri yetiştirmeyi hedefler.

Öğrenim Süresi ve Okutulan Dersler

Ortez ve Protez 4 yıllık bir lisans programıdır. Bölümde alana ilişkin mesleki dersler okutulur. Eğitimin ilk yılında öğrenciler anatomi, fizyoloji, fizik, matematik gibi temel dersleri alırlar. İlk yılın ikinci döneminde başlayan Ortez ve Protez Bilimi dersleri, ikinci ve üçüncü yıllarda gelişerek devam eder. İkinci yılda Biyomekanik ve Kinesiyoloji, Üç Boyutlu Tasarım ve Bilgisayarlı Çizim, Bilgi Teknolojileri ve Yazılım, Malzeme Bilimi, Dahili-Nörolojik-Ortopedik Hastalıklar ve Amputasyon Teknikleri gibi dersler görürler. Programın üçüncü yılında Model Tasarımı dersleri başlamakta, giderek daha ayrıntılı hale gelerek son yılın son devresine kadar sürmektedir. Üçüncü yılda Biyomalzemeler, Biyoelektrik, Tersine Mühendislik, Verimlilik gibi teknik ağırlıklı dersler artar. Dördüncü yılda klinik uygulama dersleri verilir ve mezuniyet projeleri hazırlamaları istenir.

Programın Eğitimi ve Çalışma Sahası İçin Gereken Nitelikler

Ortez ve Protez bölümünde okumak isteyenlerin fen ve matematik bilimlerine ilgili, teknik becerileri yüksek, fiziksel olarak güçlü ve el göz koordinasyonu becerilerinin yüksek olması beklenir. Ortez ve Protez uzmanları tıbbi ortez ve protezin bakımı, kontrolü ve tamirini yapar, yapı parçalarını birleştirir ve söküp yenileme işlerini yönetir, Ortez ve protezin imalatında ve hastalardan ölçü alımlarında görev alır, alçı modeli hazırlar, Protezi ve ortezi imal eder ve provasında görev alır, hastaya protez ve ortezin işleyişi, bakımı ile ilgili gerekli bilgiyi verir, meme protezini ve hazır mamulleri hazırlar ve hasta üzerinde bunları uygular, yardımcı cihazların hastaların kullanımına uygun hale getirilmesini sağlar, hekim ile birlikte dışarıda stabilizasyon için ön hazırlık yapar, yumuşak ve alçı sargı yapabilme becerisine sahip olması gerekir, Protez ve ortez yapım ve uygulama hizmetlerinin yürütülmesini sağlar, bunun için atölye malzemelerini temin eder, bakımını ve onarımını yapar.

Mezuniyet Sonrası İş ve İstihdam Olanakları

Dört yıllık lisans programını tamamlayan ortotist ve prostetistler ortez-protez atölyesi bulunan üniversitelerde, devlet ve özel hastanelerde çalışabilirler; bu kurumlardaki yöneticiler talep ettiği takdirde ortez-protez atölyelerini kurabilirler. Kendi işyerlerini açma şansları da olacaktır. Biyoteknolojik üretim yapan firmalarda araştırma, geliştirme, pazarlama ve satış alanlarında iş bulabilirler. İsterlerse yüksek lisans yaparak akademik hayata adım atabilirler.

Üniversite Türüne Göre Program Sayısı Dağılımı

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kaç Üniversitede Var 3 2 - -
Öğrenci Alan Program Sayısı 3 4 - -

Üniversite Türüne Göre Kontenjan ve Yerleşme Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kontenjan 161 65 - -
Yerleşen 161 13 - -
Boş Kalan - 52 - -
Doluluk Oranı % 100.00 % 20.00 - -

Öğrenim Şekline Göre Kontenjan Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri 161 - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - 10 - 55 - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - - - - - -
Yabancı Üviversiteler - - - - - - - - -

Öğrenim Şekline Göre Ortalama Ücret Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri - - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - - - ₺22.809,60 - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - - - - - -
Yabancı Üviversiteler - - - - - - - - -

Puan ve Sıralama Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
En Düşük Puanı 239,989 195,000 - -
En Düşük Sırası 330.647 390.132 - -
En Yüksek Puanı 252,620 266,543 - -
En Yüksek Sırası 282.871 239.337 - -
Ortalama Puanı 245,277 229,010 - -
Ortalama Sırası 310.356 319.992 - -

Ücret Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Minimum Ücreti - ₺0,00 - -
Maksimum Ücreti - ₺23.209,20 - -
Ortalama Ücreti - ₺11.404,80 - -