Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi

Meslek Rehberi Detay

Gemi ve Yat Tasarımı / Lisans Programı / SAY

Program Tanımı ve Amacı

Gemi ve Yat Tasarımı, disiplinler arası bir uzmanlık alanıdır. Mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı ve gemi inşaatı ve makineleri mühendisliği disiplinlerinin arakesitinde oluşmuş yeni bir teknik disiplindir. Gemi ve Yat Tasarımının öne çıkan özelliği ise, bir denizcilik programı olmasıdır. Böylelikle, ortak faaliyet alanları dikkate alındığında, sivil ve askeri, bütün denizcilik programlarıyla aynı ailenin doğal bir üyesidir. Geleneksel tekne yapımcılığının deneysel metotları, gemi inşaatı ve makineleri mühendisliği disiplininin birleştirilmiş verileriyle yüzleştiğinden beri; yat tasarımı, çok özel bir meslek haline gelmiştir. Yatlara ilişkin çeşitli disiplinlerden gelen bilgi birikiminin denizcilik sektöründe birbirleriyle karşılaşması sonucu ortaya çıkan etkileşim, üniversiter düzeyde bir bilgi alışverişini zorunlu kılmıştır. Gemi ve Yat tasarımı disiplininin çalışma ve etkinlik alanı, yatların yanında styling ve iç mekan tasarımının lider rollere soyunduğu deniz araçlarının tümünü kapsamaktadır. Gemi ve Yat tasarımı, bir “tasarım” programıdır ve çağın bugünkü gereksinimi, bu disiplinin özellikle “mimarlık ve endüstri ürünü” kimliği belirgin olan deniz araçlarının tasarım sorunlarını çözmesidir.

Öğrenim Süresi ve Okutulan Dersler

Programın öğretim süresi dört yıldır. Bir yıl hazırlık programı uygulanır. Öğretim süresince; Bilgisayar Destekli Tasarım, Endüstriyel Malzeme, Tesisat ve Makine Elemanları, Ürün Planlama Teknikleri, Yat Atölyesi, Teknoloji Tarihi, Denizcilik İngilizcesi, Ergonomi, Deniz Aracı Teorisi, Temel Tasarım, Teknik Resim, Mesleki Desen, Bilgisayar Destekli Tasarım, Yelken Eğitimi, Bilimsel Metodoloji gibi dersler okutulmaktadır.

Programın Eğitimi ve Çalışma Sahası İçin Gereken Nitelikler

Gemi ve Yat tasarımcısı olmak isteyenlerin; şekilleri doğru biçimde algılayabilen, parçalar arasındaki ilişkiyi görebilen, tasarım, çizim yeteneğine ve el becerisine sahip, el-göz eşgüdümü olan, ayrıntılara dikkat edebilen, yönergeyi izleyebilen, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Programı bitirenlere “Gemi ve Yat Tasarımcısı” unvanı verilir. Gittikçe genişleyen yapısı ile dünyada yat inşaatı sektörü, büyük çapta araştırma-geliştirme ve yatırım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu gelişmeler, denizci ülkelerin ekonomisine getirdiği yüksek katma değerler yanında, ülkeler için önemli prestij kazançları da sağlamaktadır. Bugünkü durumu ile çoklu ihtisas alanına sahip yat inşaatı sektöründe büyük eksikliğin yaşandığı Türkiye’de, tasarım ve üretimde çalışacak uzman tasarımcılara olan gereksinim gittikçe artmaktadır.

Mezuniyet Sonrası İş ve İstihdam Olanakları

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin turizm, balıkçılık ve taşımacılık alanlarında giderek artan ihtiyaçları karşılamada ahşap yat ve tekne yapımı önemli katkılar sağlamaktadır. Bu meslek elemanları fabrikalarda veya özel şirketlerde yat tasarımcısı olarak çalışabilir ayrıca kendi işyerlerini de açabilirler.

Üniversite Türüne Göre Program Sayısı Dağılımı

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kaç Üniversitede Var - 1 - -
Öğrenci Alan Program Sayısı - 2 - -

Üniversite Türüne Göre Kontenjan ve Yerleşme Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kontenjan - 30 - -
Yerleşen - 14 - -
Boş Kalan - 16 - -
Doluluk Oranı - % 46.67 - -

Öğrenim Şekline Göre Kontenjan Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri - - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - 5 - 25 - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - - - - - -
Yabancı Üviversiteler - - - - - - - - -

Öğrenim Şekline Göre Ortalama Ücret Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri - - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - - - ₺28.836,00 - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - - - - - -
Yabancı Üviversiteler - - - - - - - - -

Puan ve Sıralama Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
En Düşük Puanı - 195,000 - -
En Düşük Sırası - 390.132 - -
En Yüksek Puanı - 267,468 - -
En Yüksek Sırası - 236.692 - -
Ortalama Puanı - 231,234 - -
Ortalama Sırası - 313.412 - -

Ücret Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Minimum Ücreti - ₺0,00 - -
Maksimum Ücreti - ₺28.836,00 - -
Ortalama Ücreti - ₺14.418,00 - -