Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi

Meslek Rehberi Detay

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (YO) / Lisans Programı / SAY

Program Tanımı ve Amacı

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Programı; denizcilik işletmelerinin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları arasındaki ilişkiyi kurabilecek donanımdaki yönetim elemanlarını yetiştirmeyi amaçlar.

Öğrenim Süresi ve Okutulan Dersler

Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Uluslararası STCW (gemi adamlarının eğitim belgelendirme ve vardiya standartları hakkındaki uluslararası sözleşmesi) gereği her ülkede aynı ders programı uygulanır. Öğrenciler; 1. sınıfın sonunda üç anabilim dalından birini seçerler. Bu bölümler, gemi yönetim mühendisliği gemi makineleri işletme mühendisliği ve deniz ulaştırma işletme mühendisliğidir. Öğrencilere eğitimleri süresince; genel derslerin yanında İşletme, Deniz Hukuku, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Malzeme Bilgisi, Denizde Güvenlik, Navigasyon, Gemi İnşa ve Stabilite, Gemi Manevrası, Deniz Meteorolojisi ve Oşinografi, Vardiya Esasları, Yöneylem Araştırması derslerinden oluşan bir program uygulanır.

Programın Eğitimi ve Çalışma Sahası İçin Gereken Nitelikler

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmak isteyenler; seçecekleri alt dala göre farklı özelliklere sahip olmalıdır. Gemi yönetimi mühendisliği dalını tercih etmek isteyenlerin, matematiğe özellikle geometriye, fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı, bedence sağlam, açık havada ve denizde yaşamaktan hoşlanan, ailesinden uzak kalabilen, başkalarını yönetebilen, çok dikkatli ve sabırlı; gemi makineleri işletme mühendisliğinde okumak isteyenlerin özellikle mekanik konulara ilgili ve bu alanda başarılı, denizde ve kapalı ortamlarda çalışmaktan sıkılmayan bedence sağlıklı, güçlü ve dikkatli; deniz ulaştırma işletme mühendisliği dalında okumak isteyenlerin matematiğe ve sosyal bilimlere özellikle hukuk ve ekonomiye ilgili, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen ve sistemli çalışabilen bireyler olmaları gerekir. Bu daldan mezun olanların tamamına "Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Lisans Diploması" verilmekte ve diplomada dal adı belirtilmektedir.

Mezuniyet Sonrası İş ve İstihdam Olanakları

Güverte zabiti olarak çalışacak mezunlar 4. kaptan olarak işe başlayarak, belli hizmet dönemlerinden sonra kaptanlığa (süvariliğe) kadar yükselirler. Makine zabiti olarak çalışacak mezunlar 4. makine zabiti olarak işe başlayarak, belli hizmet dönemlerinden sonra 1. makine zabitliğine (başmühendisliğe) kadar yükselirler. Deniz ulaştırma işletme mühendisi olarak çalışacak olanlar denizcilikle ilgili firmalarda yatırımları değerlendirme işlemleri, gemilerin ve yüklerinin sigorta işlemleri, limanlarda yüklenen veya boşaltılan mallarla ilgili işlemleri, uluslararası iş yapan firmalarda gemilere yük, yüke gemi bulunması gibi işlemleri yürütürler.

Üniversite Türüne Göre Program Sayısı Dağılımı

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kaç Üniversitede Var - - 1 -
Öğrenci Alan Program Sayısı - - 3 -

Üniversite Türüne Göre Kontenjan ve Yerleşme Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Kontenjan - - 20 -
Yerleşen - - 7 -
Boş Kalan - - 13 -
Doluluk Oranı - - % 35.00 -

Öğrenim Şekline Göre Kontenjan Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri - - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - - - - - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - 10 - 6 - 4
Yabancı Üviversiteler - - - - - - - - -

Öğrenim Şekline Göre Ortalama Ücret Bilgileri

Örgün İkinci Öğretim Uzaktan Öğretim Açık Öğretim Burslu %75 İndirimli %50 İndirimli %25 İndirimli Ücretli
Devlet Üviversiteleri - - - - - - - - -
Vakıf Üviversiteleri - - - - - - - - -
Kıbrıs Üviversiteleri - - - - - - ₺16.275,00 - ₺32.550,00
Yabancı Üviversiteler - - - - - - - - -

Puan ve Sıralama Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
En Düşük Puanı - - 247,850 -
En Düşük Sırası - - 299.982 -
En Yüksek Puanı - - 247,850 -
En Yüksek Sırası - - 299.982 -
Ortalama Puanı - - 247,850 -
Ortalama Sırası - - 299.982 -

Ücret Özet Bilgileri

Devlet Vakıf Kıbrıs Yabancı
Minimum Ücreti - - ₺0,00 -
Maksimum Ücreti - - ₺32.550,00 -
Ortalama Ücreti - - ₺16.275,00 -