Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi

Köşe Yazısı

Gizem Ünal

Doğru Meslek İçin Bilinçli Tercih Şart

Meslek seçiminin ilk basamağı kişinin kendini tanımasıyla oluşur. Bir mesleği parası ya da sırf popüler olduğu için seçmek uzun vadede kişiye iş hayatında mutsuzluk getirecektir. İnsan hayatında böylesine önemli etkileri olan bir kararın iyice düşünülmeden verilmesi, hayal kırıklığına ve başarısızlığa yol açar. Maalesef ülkemizde meslek seçiminde en etkin iki unsur; fazla para kazanma isteği ve ebeveynlerin baskın istekleri oluyor. Özellikle aile baskısından istemediği bölümden mezun olan binlerce gencimiz kendileri için verilen karara uymak zorunda bırakılıyorlar. Hâlbuki önemli olan başarılı olabileceğimiz, işimizi keyifle yapabileceğimiz bölümleri seçebilmek. Para zaten başarının getirisi değil midir?

Dünya değişiyor, teknoloji gelişiyor! Bu gelişmelere paralel olarak da meslekler değişiyor ve değişmeye de devam edecek. Üniversite adaylarının ve velilerinin de en çok sordukları soru ise geleceğin meslekleri oluyor. Peki geleceğin meslekleri neler olacak?

Harvard Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Dekanı Prof. Dr. Huntington D. Lambert her 10 yılda bir daha önce olmayan mesleklerin ortaya çıktığını ve iyi düşünebilme yeteneği ile teknik becerinin birleştiği ‘T’ insan modelinin öne çıkacağını söylüyor. Gelecekte düşünen, iletişim becerileri iyi olan ve teknik bilgilere de sahip insanların ‘T’ şekliyle ifade edileceğini dile getiren Prof. Dr. Lambert, hem teknik hem sosyal becerilerin bir araya geldiği kişileri geleceğin insanı olarak görebileceğimizden bahsediyor.

Yeni teknolojiler sayesinde 21 milyon yeni meslek oluşacağı konuşuluyor. Yapay zekâ, robot bilimi, nanoteknoloji, 3D baskı, genetik ve biyoteknoloji gibi alanların gelişimi ile birlikte önümüzdeki 4 yıl içerisinde yalnız iş modellerinde değil işgücü piyasasında da yaygın değişim olacak.

Business Insider\\'ın yaptığı habere göre şirketin hazırladığı listede yer alan meslekler; Etik yetkilisi, Veri dedektifi, Siber şehir uzmanı, Yapay zeka iş geliştirme uzmanı, Spora bağlılık rehberi, Yapay zeka destekli sağlık teknisyeni, Yol denetleyicisi, Dijital terzi, Bilişim çalışmaları yöneticisi, Finansal koç ve Kişisel hafıza küratörü.

Artık sektör birden fazla uzmanlığı ve yeteneği olan gençleri hedefliyor. İnsan kaynakları profesyonelleri iyi mühendis veya iyi mimar değil, aynı zamanda iletişimi kuvvetli iyi mimar ve mühendis arıyor. Bu gelişmeler öğrencilerin hangi bölümden mezun olursa olsun; kendilerine öğrenmeyi öğretmeleri gerektiğini bizlere gösteriyor.