Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi Üniversite Tercih Merkezi

Köşe Yazısı

Kaan Kıvanç

Kaizen Tekniği İle Üşengeçliği Yen

Hayatta herkesin ulaşmak ve başarmak istediği hedefler vardır. Fakat zor olan bu hedeflere yönelik istikrarlı ve düzenli bir biçimde eylemde bulunabilmektir. Her gün kendimize bir hedef koysak da bu hedefleri türlü türlü bahanelerle erteleriz. Kaizen tekniği ile bu üşengeçlik ve ertelemelerden emin adımlarla kurtulabiliriz. Her gün sadece 1 dakikanızı ayırarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kaizen, "durmadan iyileştirme" anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Bu, "her gün, herkesle ve her yerde daha iyisini yapın." felsefesidir. Kaizen, Kai (değişim) ve Zen (iyileştirme) olmak üzere iki kelimenin birleşiminden oluşmaktadır. Kaizen, insanları önemli sonuçlar elde etmeleri için küçük değişiklikler yapma konusunda güçlendirmekle ilgilidir.

Kazien tekniğinin aslı, bireyin her gün sadece bir dakika içinde aynı anda bir şeyler yapmaya çalışması düşüncesini içermektedir. Bununla birlikte 1 dakikayı kapsayan birkaç işi, giderek daha uzun vadeye yayarak birçok işin hakkından aynı anda gelmenizi sağlıyor.

Kuvvetlendirmek ve düzeltmek istediğiniz bir beceri ya da yaptığınız işe odaklanarak 1 dakikanızı vererek çalışmanız, her gün tekrarlayarak başarıya ulaşmanızı sağlayan Kaizen felsefesi üretimin olduğu her alanda kullanılabilir.

Kaizen felsefesi küçük değişiklikler yapmanın, kötü alışkanlıkları kırmaya ve günlük aktivitelerde bir rutin oluşturmaya yardımcı olacağını öğretir. Her gün yapabileceğiniz ürüne yönelik değişikliğin mükemmel bir örneği, gelen kutunuzu her gün sabah erken saatlerde temizlemek için 10-15 dakika ayırmak ve ihtiyacınız olmayan tüm ekstra verileri "iki kez silmektir. Bu basit adım, e-posta sisteminizin, bilgisayarınızın ve belki de ağınızın performansını artıracaktır. Sizi veya çalışanlarınızın veri depolama maliyetlerinden tasarruf sağlar. Önemli bilgilerin bulunmasını kolaylaştırarak üretkenliğinizi artıracaktır. Zihinsel sağlığınızı iyileştirir, çünkü "bahar temizliğine" benzer ve size günün erken saatlerinde bir başarı hissi verir.

Kaizen uygulamasının bir başka örneği de bir antrenman rutini başlatmaya çalışmaktır. Haftada 5 kez 60 dakika egzersiz yapmak için imkânsız bir göreve başlamak yerine, günde 5 dakika egzersiz yapmaya başlayın veya her gün on mekik/şınav çekin. Buradaki fikir, yeni bir rutin oluşturmak ve her geçen gün gelişmenize yardımcı olmaktır. Düşünme şekliniz değişecek ve beyniniz otomatik olarak bu rutini iyileştirmenin yollarını arayacaktır. Bu nedenle, ikinci veya üçüncü haftaya kadar, süreci iyileştirmenin yollarını ekleyerek zamanınızı, şınavlarınızı ve/veya mekiklerinizi artırıyor olabilirsiniz.

Önemli olan bir hedef belirlemeniz ve hedefinizin peşinden gitmeniz.