YGS LYS puan hesaplama kılavuzlarımız sayesinde doğru/yanlış sayılarınıza göre netlerinizi görüntüleyebilir bunun sonucunda ise YGS LYS puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. YGS LYS puanınızı hesaplanması için aşağıda bulunan verileri doldurunuz. Girmiş olduğunuz verilerin sonucunda elde etmiş olduğunuz YGS LYS puanları, ÖSYM'nin paylaşmış olduğu son 4 yılın YGS LYS katsayılarına göre özel bir formülle hesaplanmaktadır.
YGS PUAN HESAPLAMA
DERSLER
SORU
DOĞRU
YANLIŞ
NET
TÜRKÇE
+
-
+
-
+
-
+
-
MATEMATİK
+
-
+
-
+
-
+
-
SOSYAL BİLİMLER
+
-
+
-
+
-
+
-
FEN BİLİMLERİ
+
-
+
-
+
-
+
-
LYS PUAN HESAPLAMA
DERSLER
SORU
DOĞRU
YANLIŞ
NET
MATEMETİK
+
-
+
-
+
-
+
-
FİZİK
+
-
+
-
+
-
+
-
KİMYA
+
-
+
-
+
-
+
-
BİYOLOJİ
+
-
+
-
+
-
+
-
EDEBİYAT
+
-
+
-
+
-
+
-
COĞRAFYA-1
+
-
+
-
+
-
+
-
TARİH
+
-
+
-
+
-
+
-
COĞRAFYA-2
+
-
+
-
+
-
+
-
FELSEFE GRUBU
+
-
+
-
+
-
+
-
DİL
+
-
+
-
+
-
+
-
DİPLOMA NOTUNUZ
+
-
HESAPLA
PUAN TÜRÜ:
YGS-1
YGS-2
YGS-3
YGS-4
YGS-5
YGS-6
PUAN TÜRÜ:
MF-1
MF-2
MF-3
MF-4
TM-1
TM-2
TM-3
TS-1
TS-2
DİL-1
DİL-2
DİL-3
 

YGS LYS puan hesaplama motorumuzda kullanmış olduğumuz katsayıların kaynağı ÖSYM’dir. ÖSYM’nin her yıl YGS ve LYS’nin ardından paylaşmış olduğu, ortalama/standart sapma değerleri üzerine katsayılar hesaplanmaktadır.

 

YGS LYS puan hesaplama motorumuzda kullanmış olduğumuz katsayılar son 4 yılın katsayılarının belirli bir formül üzerinden hesaplanarak oluşturulmaktadır. YGS LYS puanmatiğimiz öğrencilere tahmini puanlarını vermektedir.

 

Sınavların zorluk seviyesi her yıl değişkenlik gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak öğrencilerin elde ettikleri netler aynı olduğu halde puanlarında 15-16 puanlık farklar yaşanabilmekte. Bu yüzden bizler birçok yılın katsayılarını özel bir formülle hesaplayarak öğrencilere tahmini puan değerlerini vermekteyiz. Elde ettiğimiz verilere göre puan hesaplama motorumuz ile gerçek YGS sonuçlarını karşılaştırdığımızda arada ki puan farkının 2-5 puan seviyelerinde olduğumuzu gözlemlemekteyiz. Bir önceki yılın katsayılarını kullanan sistemlerde ise bu fark 16 seviyelerine kadar çıkmaktadır.

2018 © Tüm Hakları Saklıdır.